Zraszacz do trawnika - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Odpowiednia pielęgnacja trawnika odbywa się między innymi poprzez stosowanie rozmaitych nawozów, usuwanie zanieczyszczeń, a także regularne strzyżenie. Ogromną rolę odgrywa również właściwe podlewanie, które w pewnych sytuacjach może przysporzyć nam nie lada problemów. Rozwiązać je możemy za pomocą właściwego zraszacza.

Warto jednak pamiętać o tym, iż każdy trawnik jest inny, dlatego do ich podlewania potrzebujemy urządzeń odpowiednio dostosowanych do określonych warunków, ukształtowania terenu oraz wielkości samego trawnika. W jaki więc sposób dokonać właściwego wyboru zraszacza? Przede wszystkim warto przeanalizować dostępne opcje.

Jaki zraszacz wybrać?

Niektórym może się wydawać, iż zraszacze są na tyle prostymi urządzeniami, że na rynku występuje zaledwie kilka ich typów. W rzeczywistości jest jednak dokładnie odwrotnie, bowiem różnego rodzaju modeli zraszaczy jest całe mnóstwo. Oto one:

  • zraszacz prosty – należy on do kategorii produktów ręcznych, a więc sterowanych przez nas samych. Zraszacz prosty przyjmuje formę specjalnej końcówki, którą musimy nałożyć na wąż ogrodowy podłączony do źródła wody. Na rynku zazwyczaj możemy spotkać się z dwoma typami zraszaczy prostych – występujących w formie pistoletów bądź dyszy, która pozwala nam regulować strumień. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest pistolet. Dzięki niemu możemy bowiem ustawiać tak zwany strumień punktowy bądź rozproszony, tworzący wodną mgłę. Decydując się na model z pistoletem, warto kupić produkt metalowy, który posłuży nam zdecydowanie dłużej niż zraszacze wykonane z tworzyw sztucznych. Zraszacze proste wyróżniają się przede wszystkim niską ceną, oscylującą w granicach od kilku do około 20-30 złotych.
  • zraszacz pulsacyjny – w zależności od wielkości i mocy, umożliwiają podlanie powierzchni trawnika od 3 do nawet 35 metrów. Zbudowane są z obrotowej głowicy, która wyposażona jest w dyszę oraz wahadłowe ramię. Z dyszy wydostaje się woda, której napór wychyla ramię, które następnie wraca do pierwotnej pozycji obracając przy tym głowicę. Dzięki temu możliwe staje się nawodnienie kolejnego obszaru trawnika. Niektóre modele dostępne na rynku umożliwiają regulację zasięgu strumienia, a także jego rozbicia. Zraszacz pulsacyjny może być wyposażony w podstawę płaską, w kształcie szpilki bądź wyposażoną w specjalny statyw. Zaletą tego typu rozwiązań jest odporność na podmuchy wiatru – możliwe jest to dzięki silnemu strumieniowi wody, który jest przez to stabilny. Zraszacze pulsacyjne kosztują kilkadziesiąt złotych i idealnie nadają się małych i średnich ogrodów.
  • zraszacz statyczny – tego typu produkt zaliczane są do modeli krótkiego zasięgu, dlatego idealnie nadają się do niewielkich ogrodów. Wyróżniają się również statycznym działaniem, co przekłada się na to, iż ich obudowa się nie obraca – może więc kierować strumień wody wyłącznie w jednym kierunku. Warto wspomnieć jednak o tym, iż istnieje możliwość podłączenia kilku zraszaczy statycznych, co zdecydowanie rozszerza nasze możliwości nawadniania trawnika. Ich cena oscyluje w granicach od około 8 do kilkudziesięciu złotych.
  • zraszacz obrotowy – ich dynamiczna budowa pozwala na zraszanie kilku obszarów jednocześnie. Napędzane są przez turbiny, dlatego nazywaną się również zraszaczami turbinowymi. Poza obrotową głowicą, najczęściej są wyposażone w kilka ramion z otworami wylotowymi. Wszystko to sprawia, że są one w stanie nawodnić nawet powierzchnię przekraczająca 150 metrów kwadratowych. Występują najczęściej na okrągłej bądź podłużnej podstawie. Idealnie nadają się do średnich przydomowych ogrodów. Średnia cena tego typu produktów wynosi zazwyczaj około 20 złotych.
  • zraszacz wahadłowy – jest on wyposażony w specjalną ruchomą listwę, na której znajdują się dysze wylotowe (przeważnie jest ich około 20) rozstawione obok siebie co kilka centymetrów. Najlepsze modele posiadają możliwość regulacji zasięgu zraszania oraz przepływu wody. Powierzchnia jaką są w stanie nawodnić przekracza 300 metrów kwadratowych. Usadowienie dysz wylotowych w pozycji poziomej sprawia, że trawnik nawadniany jest w sposób równomiernych, na jego powierzchni nie tworzą się natomiast żadne kałuże. Zraszacz wahadłowy gwarantuje nam niezwykle efektywne nawodnienie sporych trawników, które wymagają regularnej pielęgnacji. Ich cena rozpoczyna się od wartości 50 złotych.
  • zraszacz wynurzalny – należy do automatycznego systemu nawadniania trawników, który montowany jest w głębi ziemi. O określony porach wynurza się on z ziemi i nawadnia spory obszar trawnika. Tego typu urządzenia są bardzo efektowne, jednak wymagają zainwestowania sporych sum pieniędzy. Należy również wspomnieć o konieczności przekopania trawnika, tak aby można je było zamontować.

Polecane zraszacze

Wady i zalety zraszaczy

Decydując się na zraszacz do trawnika, warto zastanowić się również nad wszelkimi zaletami i wadami tego typu rozwiązań. Po stronie zalet, warto podkreślić fakt, iż zraszacze, poza produktami ręcznymi, pozwalają nam zaoszczędzić sporo cennego czasu. Nie musimy bowiem wędrować po całej powierzchni trawnika z konewką bądź wężem w ręku. Wszystko za nas wykona urządzenie.

Niezwykle istotną kwestią jest także fakt, iż dobrej jakości zraszacze podlewają trawnik w sposób równomierny, co jest niezwykle istotne dla jego właściwego rozwoju. Systemy automatyczne cenione są także ze względu na oszczędność wody. Wykorzystują jej bowiem tylko tyle, ile rzeczywiście potrzeba do odpowiedniego nawodnienia trawnika. Wszystko to sprawia, iż jesteśmy w stanie zadbać o przydomowy kawałek zielonego terenu ograniczając nasz udział do absolutnego minimum.

Jeżeli chodzi natomiast o wady, warto zwrócić uwagę na fakt, iż zraszacze mogą być w pewnych okolicznościach niebezpieczne dla niektórych zwierząt i małych dzieci. Dlatego też musimy bardzo uważać podczas planowania nawadniania trawnika. Drogie, wynurzalne i automatyczne zraszacze są także narażone na liczne uszkodzenia mechaniczne. Wystarczy niewielkie uderzenie, aby trwale uszkodzić ich konstrukcję, co w efekcie będzie prowadzić do konieczności naprawy bądź zakupu nowych urządzeń

0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.