Zraszacz ogrodowy - jak wybrać? Jakie najlepsze?
Spis treści:
Czynności wstępne
Przed rozpoczęciem poszukiwań zraszacza warto przygotować sobie szkic ogrodu oraz zaznaczyć miejsca, które powinny być przez zraszacz podlewane. To o tyle ważne, że część zraszaczy jest w stanie podlewać tylko regularne obszary, a inne można zastosować do podlewania ogrodu o nietypowym kształcie. Poza tym dzięki takiemu planowi łatwiej będzie przewidzieć ilość potrzebnych zraszaczy oraz dobrać optymalne miejsce ich ustawienia.
Dobór zraszacza do powierzchni
Podstawowym kryterium doboru jest kształt podlewanych powierzchni. Możliwości w tym przypadku są trzy: koła, prostokąty lub obszary nieregularne.
- Obszar koła podlewają wszystkie zraszacze statyczne ustawione pionowo oraz różne typy zraszaczy obrotowych: zraszacze 2-, 3 i 4-ramienne, a także zraszacze kowadełkowe, przy czym należy pamiętać, że te ostatnie tworzą strumienie wody o dość dużym ciśnieniu, w związku z czym ich zastosowanie jest ograniczone w pobliżu najdelikatniejszych roślin. Promień działania różnych typów zraszaczy wynosi od kilku do kilkunastu metrów (powierzchnia do około 700 metrów kwadratowych) lub kilkudziesięciu metrów w przypadku droższych modeli (nawet do ok. 2000 metrów kwadratowych).
- Obszar w kształcie prostokąta podlewają zraszacze oscylacyjne oraz zraszacze wahadłowe. Nazywa się je niekiedy deszczownicami, ponieważ strumienie wody generowane przez zraszacze tego typu składają się z kropel o wielkości przypominającej krople deszczu, a także bardzo równomiernie zraszają cały teren, a ten jest w niektórych przypadkach spory, bo największe zraszacze mogą obsłużyć około 500 metrów kwadratowych.
- Obszary nieregularne można zraszać tylko specjalnym typem zraszacza, zraszaczem o zmiennej geometrii. Takowe produkują tylko niektórzy producenci i są one dość drogie oraz przeciętnie wydajne (do 350-400 metrów kwadratowych).
Polecane zraszacze ogrodowe
Dobór zraszacza do typu roślin
Powierzchnia jest ważnym kryterium, ale niewłaściwy dobór typu zraszacza może łatwo doprowadzić do uszkodzenia roślin.
- Zraszacze kowadełkowe najlepiej sprawdzają się przy zraszaniu trawników pozbawionych delikatnych roślin. Wytwarzane przez nie strumienie wody mają duże ciśnienie, co pozwala na nawodnienie dużej powierzchni, ale jednocześnie niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia liści.
- Zraszacze wahadłowe dobrze sprawdzają się przy zraszaniu rabat z delikatnymi warzywami liściastymi lub kwiatami o delikatnej budowie – mogą one zużywać spore ilości wody, ale zawsze generują spokojny strumień o niedużym ciśnieniu.
- Nie tyle typy, ile modele zraszaczy charakteryzują się inną minimalną wysokością, na jaką wyrzucają strumień wody. To ważne, aby dobrać zraszacz tak, aby strumień nie był nigdy skierowany bezpośrednio na pierwszy rząd roślin.
Jak zamontować zraszacz ogrodowy?
Ważną kwestią przy wyborze zraszacza jest sposób jego montażu. Tutaj możliwości jest kilka i każda ma wady oraz zalety.
Typ zraszacza |
Wady |
Zalety |
---|---|---|
Zraszacz wbijany – choć teoretycznie można go w dowolnym momencie przestawić, najczęściej raz wbity, pozostaje na swoim miejscu. Wodę doprowadza się wężem. |
Zwykle ma niewielką powierzchnię zraszania, a ze względu na sposób montażu wymaga odpowiedniego podłoża – niestabilnie zainstalowany może się przewrócić. Jeśli wąż jest prowadzony po powierzchni, to nie jest to idealne rozwiązanie w czasie koszenia trawnika. |
To jedne z najtańszych zraszaczy, można je zainstalować praktycznie w każdym ogrodzie. Niektóre ze względu na ciekawą estetykę mogą stanowić element dekoracyjny. |
Zraszacz na stojaku lub statywie – mobilny. Wodę doprowadza się wężem. |
Droższy od zraszacza wbijanego tak naprawdę często go zastępuje. Problem z wężem prowadzonym po powierzchni nadal pozostaje nierozwiązany. |
Nie niszczy darni, może być przenoszony, więc łatwo można zraszać cały ogród, zmieniając tylko lokalizację zraszacza. Najczęściej ma minimalistyczny design, więc dekoracją nie będzie, ale nie będzie też szpecił ogrodu. |
Zraszacz wynurzalny – jest to najczęściej zraszacz automatyczny, podłączony do rur irygacyjnych i systemu automatycznego uruchamiania, dzięki czemu działa praktycznie bezobsługowo. |
To bardzo drogi system i niezwykle trudno zorganizować takie zraszacze w już istniejących ogrodach ze względu na potrzebę wykopania rowów pod rury irygacyjne. |
Estetyczny, bardzo wydajny, autonomiczny i jako jedyny w ogóle nie przeszkadza w czasie koszenia. |
Podtypy i inne określenia związane ze zraszaczami
Przygotowanie kompletnego omówienia wszystkich podtypów zraszaczy jest niemożliwe, ponieważ kryteriów podziału jest co najmniej kilka, a w obrębie każdego typu wyróżnia się podtypy. Dodatkowo producenci zraszaczy często stosują określenia, które mają w szczególny sposób charakteryzować ich produkt. Jest jednak kilka pojęć, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.
- Zraszacz impulsowy – jest to szczególny podtyp zraszacza obrotowego, który zamiast ciągłego strumienia o stałym natężeniu wykorzystuje silniejsze impulsy o większym zasięgu i innych parametrach strumienia. Impulsy te są przy okazji siłą napędową ruchu wirowego zraszacza. Tego typu urządzenia dość dobrze sprawdzają się przy podlewaniu trawników, natomiast ze względu na fakt, że nie zraszają równomiernie całej powierzchni koła, nie zaleca się ich tam, gdzie zraszanie jest głównym sposobem podlewania.
- Zraszacz oscylacyjny – jest to tylko inne określenie na zraszacz wahadłowy. Choć niektórzy eksperci starają się doszukać między tymi dwoma typami różnic, w praktyce są one tak niewielkie, że nie ma to sensu.
- Zraszacz sektorowy – to najczęściej zraszacz wbijany. Ma budowę i wygląd podobny do zraszacza dookolnego, ale można ograniczyć jego ruch tylko do określonego sektora, np. wycinka o szerokości 20, 45 czy 90 lub 180°. Najczęściej ilość dostępnych trybów pracy nie jest duża (do 4-5), a tego rodzaju zraszacze stosuje się łącznie ze zraszaczami obrotowymi dookolnymi, aby podlać również obszary znajdujące się poza zasięgiem tych ostatnich.
Znani producenci
Wśród producentów zraszaczy ogrodowych należy wymienić przede wszystkim firmy Gardena i Cellfast, ale swój udział w rynku ma też Karcher i wielu producentów znanych z innych narzędzi ogrodniczych czy węży ogrodowych. W sezonie nie ma też żadnych problemów z zakupem produktów no-name, które jednak w porównaniu z markowymi charakteryzują się dużo niższą jakością wykonania i większą awaryjnością.
Znajdziesz w Morele
Węże - Akcesoria do węży ogrodowych - Konewki - Pojemniki na deszczówkę - Pompy i hydrofory
Komentarze (0)