Zszywacz tapicerski - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Zszywacze tapicerskie służyć mogą nie tylko do naprawy tapicerki.

Mocuje się nimi folie, dachówki bitumiczne, oblicówkę drewnianą, listwy przypodłogowe, paroizolacje, a nawet panele. Niektóre modele poza zszywkami mogą wbijać również dyskretniejsze od nich sztyfty.

Na zszywki czy na gwoździe?

Gwoździe, a właściwie sztyfty, bo pozbawione są łebków, mogą być używane do mocowania paneli, elementów drewnianych i innych, wszędzie tam, gdzie liczy się nie tylko trwałość, łatwość montażu i szybkość wykonywania prac, ale także nienaganny efekt estetyczny. Nie wszystkie zszywacze mają opcję wbijania sztyftów – jest ona dostępna przede wszystkim dla modeli profesjonalnych i półprofesjonalnych, sporadycznie tylko dotyczy również takerów ręcznych. W związku z tym zszywacz tapicerski na gwoździe jest dość drogim urządzeniem i raczej nie warto go kupować, jeśli funkcja ta ma zostać wykorzystana tylko raz lub dwa.

Popularne posiłki dla dzieci

Zszywacz tapicerski - zasilanie

Na rynku dostępnych jest kilka wariantów „zasilania” zszywaczy tapicerskich. Najprostsze, przeznaczone dla amatorów i majsterkowiczów, a także do prac najbardziej precyzyjnych, są takery ręczne, które rozpędzają zszywki dzięki energii sprężystości.

  • Zszywacze ręczne. Ich podstawową zaletą jest niska cena, niewielka masa i prosta budowa, co przekłada się na niską awaryjność. Jednak z drugiej strony, tego rodzaju urządzenia nie pozwalają na szczególnie szybkie prowadzenie prac i nie radzą sobie z niektórymi materiałami o większej gęstości.
  • Zszywacze elektryczne. Stosowane są głównie przez profesjonalistów, ale i tu niezbyt często, ponieważ są dość kosztowne. Nadrabiają za to dużą sprawnością, ale przy nieprzesadnie dużej energii – jest to w zasadzie działający automatycznie, odrobinę wzmocniony mechanizm podobny do tego, który wykorzystywany jest w zszywaczach ręcznych. Urządzenia te przydają się więc wtedy, kiedy materiały nie są szczególnie twarde, ale prace muszą być wykonywane szybko, na przykład przy typowych pracach tapicerskich i niektórych dekarskich. Amatorzy, jeśli korzystają ze zszywaczy elektrycznych, preferują raczej zszywacze akumulatorowe. Bateria starcza na wbicie wielu zszywek, ale energia zszywki wbijającej się w materiał nie jest wielka. Nie ma za to żadnego problemu z kablami zasilającymi.
  • Zszywacze pneumatyczne. Te mogą wystrzeliwać nawet około półtora tysiąca zszywek w ciągu minuty, są więc bardzo szybkie. Jednocześnie niektóre modele pozwalają regulować energię przekazywaną na zszywkę, dzięki czemu ten rodzaj zszywaczy jest bardzo elastyczny i sprawdza się w każdym rodzaju prac. Wadą tych urządzeń jest wysoki koszt i stosunkowo skomplikowana budowa oraz oczywiście konieczność posiadania dodatkowego niezbędnego osprzętu, co sprawia, że w zastosowaniach amatorskich tego rodzaju urządzeń używa się zdecydowanie rzadko.

Pistolet do zszywek tapicerskich - dobry, czyli jaki?

Dobry zszywacz tapicerski to zszywacz profesjonalny: o dużej mocy, szybki i dokładny. Czy jednak zawsze? Jak w przypadku wszystkich narzędzi, również zszywacz tapicerski należy dobrać do planowanych zastosowań – oczywiście, że pneumatycznym również uda się przybić tapicerkę pod tapczanem, ale czy ma sens zwiększanie wydatków, jeśli to jednorazowa praca, którą w kwadrans można ukończyć zszywaczem ręcznym?

Nie tylko taker tapicerski

Sam wybór zszywacza nie zamyka dyskusji, ponieważ bez zszywek urządzenie jest bezużyteczne.

  • Startowa paczka zszywek jest zwykle dołączana do urządzenia. Zwykle są to zszywki uniwersalne, o dość szerokim grzbiecie i średniej długości.
  • Typy zszywek są różne: zarówno szerokość grzbietu, jak i długość ostrzy zmieniają się w zależności od zastosowań: szeroki grzbiet przydaje się przy mocowaniu cienkich materiałów: tkanin, folii i tym podobnych, gdzie cienki grzbiet mógłby zadziałać jak ostrze, natomiast węższe grzbiety i dłuższe ostrza służą do mocowania materiałów twardszych.
  • Każdy producent może stosować dowolne oznaczenia typów zszywek, nie są one zunifikowane, dlatego wygodnym rozwiązaniem jest zakup zszywek od tego samego producenta, co zszywacz.
  • Zszywki muszą być idealnie dopasowane do magazynka. W innym przypadku zszywacz może się zacinać lub utracić precyzję. Każdy zszywacz ma określone maksymalne i minimalne wymiary zszywek, często też producenci podają, jakie typy (oczywiście według ich własnej klasyfikacji) są odpowiednie dla danego urządzenia.
  • Podobne zasady, co przy wyborze zszywek, obowiązują także przy wyborze sztyftów: typ, rozmiar i producent mają znaczenie.
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.