Zasilacz Corsair RM550X 550W (CP-9020090-EU)
- Certyfikat sprawności: 80 Plus Gold
- Moc: 550W
- Modularne okablowanie: W pełni modularne
- Średnica wentylatora: 135 mm
- Standard/Format: ATX
- Zobacz pełną specyfikację
80 Plus Gold
Certyfikaty 80 Plus określają standard, jaki ocenia sprawność zasilaczy. Dzięki temu użytkownicy mogą dowiedzieć się więcej na temat wydajności. Wynik mówi o sprawności przy określonym obciążeniu układu. W przypadku certyfikatu 80 Plus Gold przy obciążeniu 50% uzyskamy 90% sprawności, przy obciążeniu 20% oraz 100% sprawność wyniesie 87%. To bardzo dobre wyniki, a zasilacz może być zastosowany w komputerach wysokiej klasy, które korzystają z dużej mocy obliczeniowej i zaawansowanych podzespołów.
W pełni modularny
Zasilacz z okablowaniem modularnym pozwoli zdemontować niepotrzebne przewody. Dzięki temu wewnątrz obudowy zapanuje porządek, a użytkownicy unikną plątaniny kabli. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które często ulepszają konfigurację sprzętową. Wymiana poszczególnych podzespołów będzie po prostu dużo łatwiejsza. Skorzystamy jedynie z przewodów, które są niezbędne do sprawnej pracy komputera. Oczywiście wybór zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników, jednak zdecydowanie warto rozważyć zakup takiego zasilacza.
ATX
To najbardziej uniwersalny i najczęściej spotykany standard zasilaczy komputerowych. Znalazł szerokie zastosowanie. Sprawdzi się zarówno przy prostszych konfiguracjach przeznaczonych do pracy biurowej, jak i urządzeniach dla graczy. Wysokość i szerokość tego typu zasilaczy została określona w standardzie. Jednak długość zależna jest od mocy urządzenia i wzrasta proporcjonalnie. To istotna kwestia przy doborze odpowiedniej obudowy, która powinna być przystosowana do rozmiarów zasilacza.
Aktywne chłodzenie
Chłodzenie aktywne jest bardzo wydajne i doskonale dba o odpowiednią pracę komputera. Ponadto stanowi obecnie standard. Jego wadą jest nieco głośniejsza praca. Delikatny hałas można zredukować, instalując wentylatory o większej średnicy. Taki rozmiar sprawi, że będzie obracał się wolniej. Warto również poszukać na rynku urządzeń, wyposażonych w wentylatory, których prędkość obrotu dostosowana jest do temperatury urządzenia. Im temperatura wzrasta, tym szybszy jest obrót.
SCP
Zasilacz odpowiada za dostarczenie energii do podzespołów komputera. W sieci energetycznej dochodzi do wahań parametrów napięcia. SCP (Short Circuit Protection) to zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Zostaje aktywowane, gdy w obwodzie wystąpi opór poniżej 0,1 Ω. To zabezpieczenie spotkamy we wszystkich nowych, jak również starszych zasilaczach. Gdy tylko zwarcie zostanie wykryte, zasilacz natychmiast będzie odłączony. Dzięki temu możemy być spokojni o komponenty naszego komputera.
OPP
OPP (Over Power Protection) zabezpiecza przed przeciążeniem cały zasilacz, nie ograniczając się do pojedynczych linii. Dokładnie to samo zabezpieczenie, które można spotkać pod inną nazwą to OLP – Over Load Protection. W obydwu przypadkach zasilanie zostanie wyłączone, gdy pobierana moc przekroczy wartość mocy całkowitej zasilacza.
OTP
OTP (Over Temperature Protection) zabezpiecza zasilacz przed przegrzaniem, jakie może nastąpić na skutek przeciążenia, czy złej cyrkulacji powietrza. Zasilanie zostanie natychmiast wyłączone, gdy temperatura osiągnie wartość progową. Zabezpieczenie OTP wymagane jest przez normę ATX12V.
OVP
OVP (Over Voltage Protection) stanowi zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym. Zostaje aktywowane w momencie, gdy napięcie jest wyższe o 15%, względem wartości nominalnej. Zabezpieczenie działa na każdej linii wyjściowej zasilacza i wymagane jest przez normę ATX12V. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko awarii zasilanych podzespołów.
Układ PFC aktywny
Układ PFC pozwala na korekcję współczynnika mocy, aby zminimalizować straty w liniach przesyłowych. Układy aktywne dostosowują się do warunków, jakie panują w danej sieci. To bezpośrednio wpływa na możliwość osiągnięcia wysokiej wydajności zasilacza. Zakres współczynnika mocy wynosi od 0.9 do 0.99. Nie jest to parametr, który w znaczny sposób wpłynąłby na komfort użytkowania komputera. Stanowi jednak bardziej ekologiczne rozwiązanie, co dla wielu klientów może mieć istotne znaczenie.
Modularny zasilacz Corsair RM550X o mocy 550 Watt.
Japońskie kondensatory zapewnią długą i niezawodną pracę.
MTBF 100.000 godzin, wentylator 135mm.
- Certyfikat sprawności 80 Plus Gold
- Moc 550W
- Modularne okablowanie W pełni modularne
- Średnica wentylatora 135 mm
- Standard/Format ATX
Jakby nie spojrzeć to najtańszy zasilacz oferujący aż tyle. Konkurencyjny EVGA G2 ma gorzej rozwiązany tryb półpasywny, choć pod pozostałymi względami jest na takim samym wysokim poziomie. BQ PurePower 10 może i jest cichy i ładny i estetyczny, ale to dość stara i słaba prądowo konstrukcja (grupowa regulacja, słabe kondensatory). Tak więc jakby nie spojrzeć na czoło wysuwa się RMx.
- ZALETY:
- + bezgłośny do ok. 250W (czyli w wielu kompach w ogóle wentylator nawet nie ruszy)
- + wysoka sprawność
- + świetny prądowo
- + w pełni czarne, modularne okablowanie
- + jakość wykonania, akcesoria
- + 10 lat gwarancji
- WADY:
- - kątowe wtyczki SATA zupełnie nieprzydatne jeśli dyski SSD montuje się za tacką - gdyby chociaż jeden z nich (po 1 na kablu) był prosty, to można by dyski SSD ukryć; to taki minus trochę na siłę w sumie, bo z kolei kątowe przydają się do zasilania dysków normalnie umieszczonych w kieszonkach - w sumie wszystko zależy od budy...
Wybór dokonywałem ostatecznie między EVGA G2 oraz RM550x. Oba prezentują podobną wydajność, efektywność, więc wybór ostateczna decyzja wyboru zasilacza dokonywała się na innym polu, a mianowicie kultury pracy, która to przemawia za produktem firmy Corsair, który jest jednym z najcichszych zasilaczy w tej klasie. Dodatkowo RM550x spełnia normę ATX podtrzymującą zasilanie, w przypadku braku zasilania na krótki okres czasu, co było ważne szczególnie dla mnie, ponieważ w mojej okolicy często występują krótkie zaniki elektryczności, co nie raz uratowało mnie przed utratą danych w ciągu ostatniego półrocza, gdzie G2 tego nie oferuję z powodu zastosowania kondensatorów o mniejszej pojemności. Dodatkowy ukłon należy się samej firmie, która to wydłużyła okres gwarancji z 7 lat, do 10, gdzie konkurencyjny zasilacz posiada tylko (albo aż) 7 lat. W tym momencie ceny obu zasilaczy się zrównały, więc bez zastanowienia bym wybrał RM550x. W momencie kupna, różnica między G2 550w, a RM550x wynosiła mniej więcej 40zł, więc trzeba było sobie przekalkulować, czy ktoś lubi ciszę, czy ewentualnie zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych i dołożyć do innego podzespołu.
Podsumowując, za tą kwotę, jest to jeden z najlepszych zasilaczy na rynku o takiej mocy. Cichy, posiadający wysoką sprawność. Przy moim rig’u (i5 6600, Asus Z170 Pro Gaming, 750Ti, 850 Evo 250, 1TB HDD Samsung, napęd, 16GB RAM), ani razu się nie załączył, a najgłośniejszym elementem zestawu jest karta graficzna. Zdecydowanie polecam zasilacz.
- ZALETY:
- + Bezgłośna praca do ~250W (w zależności od temperatury otoczenia może być to więcej bądź mniej);
- + Stabilność;
- + Sprawność;
- + Kondensatory na kablach, które zapewniają dodatkowe filtrowanie przed tętnieniami;
- WADY:
- - Kondensatory, które utrudniają odpowiednie ułożenie kabli w obudowie , lecz coś za coś, można skorzystać z przedłużek;
- - Czasami brakuje przycisku do testowania wentylatora, aby sprawdzić czy działa, tak dla pewności;
- ZALETY:
- + Cisza, błoga cisza.
- + To, że modularny to nie ma co pisać bo w tej klasie to chyba już standard :)
- + Efektywność na poziomie 80 Gold (prawie Titanium). To że stabilny to chyba jasne jak słońce. Nie ma niepotrzebnych diód i innych świecących xxxxx..... no nie będę się wyrażał :)
- WADY:
- - Nie wiem jak jest w innych zasilaczach, ale mogliby dać oddzielnie kabel 6 pinowy (od tych 6 pinów odchodzi kolejne rozgałęzienie na kolejne 6 pinów) bez dyndających dodatkowych dwóch pinów, żeby jeszcze ładniej wyglądał cabel managment. Cena adekwatna do możliwości choć jednak mogła być ciut niższa.
Pomimo pewnych minusów opisanych poniżej, jak najbardziej POLECAM,
Nie miałem problemu z montażem i podłączeniem do podzespołów, (oprócz tego że musiałem dokupić przejściówkę zasilania SATA za 5 zł, bo kabel zasilający był za krótki do obudowy Phanteks eclipse P400S), może w innych obudowach jest już ok,
Kable trochę sztywne, ale da się wszystko ogarnąć i na tyle dociągnąć żeby nie było bałaganu w obudowie,
- ZALETY:
- + Modularność, mam podłączone tylko kable do CPU, GPU, 24pin oraz SATA,
- + Cisza - tryb pasywny (czy tam półpasywny) ważne że wentylator w ogóle się nie włącza przy niskim obciążeniu,
- + Za akcesoria (Torba na kable, naklejka i worek na zasilacz :)
- + Gwarancja 10 lat
- WADY:
- - Modularność, jeżeli ktoś wykorzystuje jednocześnie zasilanie Sata i Molexy to cała modularność bierze w łeb bo i tak trzeba wszystko podpiąć, (ja na szczęście nie musiałem),
- - krótki kabel zasilania Sata, ale wystarczy dokupić przedłużkę lub rozdziałkę za 5zł, lub dołączyć drugi kabel ponieważ są 2 w zestawie, ale oczywiście to bezsensowna strata miejsca,
- ZALETY:
- + Półpasywny tryb pracy
- + Modularne okablowanie
- + 10 lat gwarancji
- + Wysoka sprawność
- WADY:
- - Kable nieco za sztywne
- ZALETY:
- + Wygląd.
- + Świetnie się sprawuje.
- + MEGA cichy. (pracuje pasywnie nawet pod dużym obciążeniem. Podczas grania w w grach wentylator zasilacza nie zawsze się załącza (A zasila gtx 1080 i podkręconego i7 7700k)
- WADY:
- -Śmieszy 1 kabel PCI-E 6.2 Pin x2. Po podłączeniu 2 wtyczek do karty graficznej śmiesznie odstaje kabel od jednej z końcówek i nie wygląda to za bardzo estetycznie w obudowie z oknem.
- -
- -Małe odstępy między wejściami do zasilania dysków sata. Mam 2 dsyki w koszach na dyski i ssd z tyłu obudowy w uchwytach na dyski 2,5 cala i już jak podepnę dyski w koszach to ostatnia końcówka nie sięga do SSD przez co musiałem nieźle kombinować by podłączyć do zasilania wszystkie dyski (bez kupowania przedłużaczy)
- ZALETY:
- + tryb półpasywny
- + w pełni modularne, czarne okablowanie
- + solidne wykonanie (i ładne)
- + Certyfikat 80Plus GOLD
- + zabezpieczenia i sprawność zasilacza
- + mocna linia +12V
- + bardzo długa gwarancja (7lat)
- WADY:
- - Pisane na siłę:
- - długość niektórych kabli (ale przy Full Tower)
- - brak prostej wtyczki SATA (tylko kątowe)
- ZALETY:
- + Cisza - i5 7660K 4.8GHz, GTX 970 STRIX po OC i w zasadzie napradę ciężko zmusić wentylator do obrotów. Do tego bardzo chłodny.
- + 450 pln to nie mało za zasilacz ale naprawdę warto (wersja 550 jest cichsza niż mocniejsze które są niewiele droższe)
- + Gwarancja - na wiele lat mam z głowy.
- WADY:
- - Ciut za krótki kabel EPS - przy montażu na dole obudowy może starczyć na styk i raczej o eleganckim układaniu można zapomnieć (Fractal Design Define C).
- - Szkoda że taśma SATA nie posiada Molex - zawsze to kabelek mniej do podłączenia jak ktoś potrzebuje takiego gniazda.
- ZALETY:
- + Tryb półpasywny
- + Modularne okablowanie
- + Certyfikat 80Plus GOLD
- + Eleganckie dostarczenie(pokrowiec na kable, pokrowiec na zasilacz)
- + Bardzo cichy
- WADY:
- - Cena
- ZALETY:
- + Jakość wykonania
- + tryb pasywny
- + chłodny
- + cichy wentylator
- + full modular
- + 80plus Gold
- + 10 lat gwarancji
- + wygląd
- + czarne przewody i ich ogólna jakość
- WADY:
- - trochę za sztywne przewody
- -8pin do CPU mógł by być dłuższy (w przypadku większych obudów)
- ZALETY:
- + Całkowicie modularny.
- + Długa gwarancja.
- + Jakość wykonania.
- + Mocna linia +12V,praktycznie całe 550W.
- + Zabezpieczenia.
- + Kultura pracy.
- + Sprawność zasilacza.
- WADY:
- - Zbyt twarde kable.
- - Długość kabli.
- - Skromne dodatkowe wyposażenie.
- ZALETY:
- + jakość wykonania,
- + prawie bezgłośne działanie,
- + napięcia doskonale "trzymane",
- + wystarczająca ilość kabli, montowanych modułowo.
- WADY:
- - cena... ale tak to jest z przedmiotami o wysokiej jakości...
- ZALETY:
- + Jakość wykonania
- + Kultura pracy
- + Tryb pracy pasywnej do około 250W
- + Stabilność napięć
- + Odpowiednia ilość i długość przewodów
- WADY:
- - Twarde końcówki przewodów które utrudniają cable management
- - Wysoka cena
- ZALETY:
- + Ładnie zapakowany. elegancko super
- + 10 lat gwarancji
- + 80 plus gold
- + dużo różnych kabelków
- + odpinane wszystko fajne super modularne
- + cichy bardzo
- + pół pasywny
- + no myślę że cena taka normalna jest cała
- WADY:
- - kabelki sztywne jak mój napinacz normalnie. przez obudowę Fractal R5 to gumke musiałem wyjąć żeby wsadzić kabelek 4 pin do procesora ale na szczęście nic nie widać
- ZALETY:
- + 10 lat gwarancji
- + półpasywne działanie
- + parametry pracy/sprawność
- + modularne okablowanie
- WADY:
- - muszę zrobić kompa by chciał zakręcić wiatrakiem ;)
Oferują solidną jakość i części (japońskie kondensatory)
Jest zasilaczem półpasywnym (przy 7600k i gtx1070 wiatrak jeszcze nigdy się nie kręcił)
Posiada wysoką sprawność i działa bardzo stabilnie
- ZALETY:
- + Dodatkowe kondensatory na kablach co wspomaga stabilność pracy pod obciążeniem
- + Półpasywność
- WADY:
- - w rezultacie kable są dość sztywne na końcach i trzeba się trochę pogimnastykować by je ułożyć w satysfakcjonujący sposób
- ZALETY:
- + cichy
- + solidnie wykonany
- + świetne opakowanie, z pokrowcami
- + dobre wtyczki kabli, nie są aż tak bardzo sztywne jak się o nich mówi
- ZALETY:
- + Cicha praca
- + Łatwy, wygodny montaż
- + Dobrze zapakowany
- + Torba na akcesoria i pokrowiec na zasilacz
- WADY:
- - Słabe kable w zestawie, szczególnie 24-pin - zamontowanie go w małej obudowie (Carbide 88R) to był dramat.
- ZALETY:
- + robi co do niego należy
- + cichy
- + dobrze wygląda
- + kable w oplocie
- + wysoka sprawność
- + 10 lat gwarancji
- WADY:
- - dla zwykłego użytkownika - brak
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu
Zasilacz Corsair RM550X 550W (CP-9020090-EU) możemy dostarczyć do Ciebie już jutro! Jeśli chcesz poznać dokładny czas dostawy, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.