Zasilacz Enermax Platimax EPM750 AWT
- Certyfikat sprawności: 80 Plus Platinum
- Moc: 750W
- Modularne okablowanie: Pół modularne
- Średnica wentylatora: 139 mm
- Standard/Format: ATX
- Zobacz pełną specyfikację
Moc 750W
Bardzo istotnym elementem konfiguracji sprzętowej jest zasilacz. Jego moc określa, ilość energii, jaka może zostać przekazana do podzespołów. Zasilacze, które charakteryzują się mocą na poziomie 750W, często wspierają wielozadaniowe komputery o dobrych parametrach technicznych. Aby sprawdzić, jakiej mocy zasilacza potrzebujemy, należy zsumować moc potrzebną na zasilenie wszystkich elementów. Chociaż można to zrobić samodzielnie, przydatny będzie kalkulator, który bez trudu znajdziemy w internecie.
80 Plus Platinum
Certyfikowane zasilacze cieszą się dużym zaufaniem klientów. O ich klasie świadczą profesjonalne pomiary, jakie określają stosunek sprawności do obciążenia. Zasilacze z certyfikatem 80 Plus Platinum charakteryzują się sprawnością 90% przy obciążeniu 20%, 92% przy obciążeniu 50% oraz 89% przy maksymalnym obciążeniu. Należy przyznać, że to bardzo dobre wyniki. Taki zasilacz sprawdzi się znakomicie przy konfiguracji sprzętowej złożonej z wysokiej klasy podzespołów. To doskonały wybór dla wymagających użytkowników.
Pół modularny
Zasilacz z okablowaniem pół modularnym oznacza, że zdecydowaną część niepotrzebnych przewodów możemy odłączyć. Taka konstrukcja zapewni porządek wewnątrz obudowy. Użytkownicy, którzy często poprawiają możliwości techniczne swoich komputerów, będą mogli z łatwością zainstalować nowe podzespoły. Kolejną zaletą tego typu zasilaczy są atrakcyjne ceny wielu modeli. Wybór zależy głównie od indywidualnych potrzeb użytkownika. Jednak warto zwrócić uwagę na ten czynnik, gdyż co jakiś czas będziemy czyścić zakurzone komponenty lub je wymieniać.
ATX
To najbardziej uniwersalny i najczęściej spotykany standard zasilaczy komputerowych. Znalazł szerokie zastosowanie. Sprawdzi się zarówno przy prostszych konfiguracjach przeznaczonych do pracy biurowej, jak i urządzeniach dla graczy. Wysokość i szerokość tego typu zasilaczy została określona w standardzie. Jednak długość zależna jest od mocy urządzenia i wzrasta proporcjonalnie. To istotna kwestia przy doborze odpowiedniej obudowy, która powinna być przystosowana do rozmiarów zasilacza.
Aktywne chłodzenie
Chłodzenie aktywne jest bardzo wydajne i doskonale dba o odpowiednią pracę komputera. Ponadto stanowi obecnie standard. Jego wadą jest nieco głośniejsza praca. Delikatny hałas można zredukować, instalując wentylatory o większej średnicy. Taki rozmiar sprawi, że będzie obracał się wolniej. Warto również poszukać na rynku urządzeń, wyposażonych w wentylatory, których prędkość obrotu dostosowana jest do temperatury urządzenia. Im temperatura wzrasta, tym szybszy jest obrót.
SCP
Zasilacz odpowiada za dostarczenie energii do podzespołów komputera. W sieci energetycznej dochodzi do wahań parametrów napięcia. SCP (Short Circuit Protection) to zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Zostaje aktywowane, gdy w obwodzie wystąpi opór poniżej 0,1 Ω. To zabezpieczenie spotkamy we wszystkich nowych, jak również starszych zasilaczach. Gdy tylko zwarcie zostanie wykryte, zasilacz natychmiast będzie odłączony. Dzięki temu możemy być spokojni o komponenty naszego komputera.
OPP
OPP (Over Power Protection) zabezpiecza przed przeciążeniem cały zasilacz, nie ograniczając się do pojedynczych linii. Dokładnie to samo zabezpieczenie, które można spotkać pod inną nazwą to OLP – Over Load Protection. W obydwu przypadkach zasilanie zostanie wyłączone, gdy pobierana moc przekroczy wartość mocy całkowitej zasilacza.
OCP
Jednym ze sposobów ochrony naszego sprzętu jest OCP (Over Current Protection). To zabezpieczenie przeciwko przeciążeniu stabilizatora zbyt wysokim natężeniem prądu. Każda linia zasilająca jest oddzielnie monitorowana. W przypadku jakiegokolwiek przeciążenia zasilacz zostaje wyłączony. OCP to wymóg normy ATX12V.
OTP
OTP (Over Temperature Protection) zabezpiecza zasilacz przed przegrzaniem, jakie może nastąpić na skutek przeciążenia, czy złej cyrkulacji powietrza. Zasilanie zostanie natychmiast wyłączone, gdy temperatura osiągnie wartość progową. Zabezpieczenie OTP wymagane jest przez normę ATX12V.
OVP
OVP (Over Voltage Protection) stanowi zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym. Zostaje aktywowane w momencie, gdy napięcie jest wyższe o 15%, względem wartości nominalnej. Zabezpieczenie działa na każdej linii wyjściowej zasilacza i wymagane jest przez normę ATX12V. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko awarii zasilanych podzespołów.
OLP
OLP (Over Load Protection) chroni cały zasilacz przed przeciążeniem, nie ograniczając protekcji do pojedynczych linii. Jeżeli pobierana moc przekroczy wartość całkowitą, zasilanie zostanie natychmiast odłączone. W identyczny sposób działa zabezpieczenie, które możemy spotkać pod inną nazwą – OPP (Over Power Protection).
Układ PFC aktywny
Układ PFC pozwala na korekcję współczynnika mocy, aby zminimalizować straty w liniach przesyłowych. Układy aktywne dostosowują się do warunków, jakie panują w danej sieci. To bezpośrednio wpływa na możliwość osiągnięcia wysokiej wydajności zasilacza. Zakres współczynnika mocy wynosi od 0.9 do 0.99. Nie jest to parametr, który w znaczny sposób wpłynąłby na komfort użytkowania komputera. Stanowi jednak bardziej ekologiczne rozwiązanie, co dla wielu klientów może mieć istotne znaczenie.
- Certyfikat sprawności 80 Plus Platinum
- Moc 750W
- Modularne okablowanie Pół modularne
- Średnica wentylatora 139 mm
- Standard/Format ATX
- ZALETY:
- + Cisza i stabilność
- WADY:
- - Cena
Mam takie dwa, jeden ma chyba nieco więcej jak rok.
Pierwszy służył jako zasilacz do większej, domowej drukarki 3D, taki tam śmieszny wymysł, drugi trafił do komputera.
Jeśli chodzi o drukarkę, to w porównaniu do nieco tańszych kolegów o tej samej lub podobnej mocy, wypadał o niebo lepiej - żadnych spadków napięć czy problemów z sianiem na sterowniku, przede wszystkim cały czas działał.
Drugi w komputerze już ponad pół roku, brak problemów.
Solidne wykonanie, rzep do przewodów w paczuszce, oryginalnych przewodów jest cała masa, a podłączam tylko te które muszę ze względu na rozwiązanie z wpinaniem.
Jest konkretny, bardzo :)
- ZALETY:
- + Cichutki, bardziej buczą wentylatory z obudowy niż zasilacz.
- + Nie grzeje się.
- + Rozwiązanie z przewodami jest przyjemne - wpinamy tyle ile potrzeba i zbędnego syfu nie robimy, a styki są dobre więc nic złego się nam na złączu nie stanie.
- + Stabilne linie napięciowe.
- + Gdy wyłączamy komputer, wentylatory jeszcze chwilę działają żeby odprowadzić ciepło.
- + Tak jak na niego patrze, to całkiem ładnie się prezentuje :)
- WADY:
- -No... rzeczywiście tani to nie jest, ale i tak sobie myślę, że warto dla niego oszczędzić trochę więcej :) Jak byłby kiepski, to dawno by go już sz*** trafił w tej drukarce - a nie trafił :)
- ZALETY:
- + Moc, akcesoria dołączone do zasilacza, łatwość w podłączaniu wszystkich podzespołów PC, jakość wykonania urządzenia (mimo wszystko, iż pojawiła się wada fabryczna w wyniku której poprzedni zasilacz został zwrócony - niestety zdarza się również najlepszym) , marka.
- WADY:
- - U mnie jedna - rozmiar. Poprzedni zasilacz był mniejszych rozmiarów i była by możliwość montażu dodatkowego wentylatora, lecz z drugiej strony można tu rozważyć, że to Zalman12Plus (wieża) jest ciut za mała ...
- ZALETY:
- + Moc Cichy Sprawny Stabilne linie
- WADY:
- - Cena :/
Market
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu