Zasilacz SeaSonic SS500ET80+
- Certyfikat sprawności: 80 Plus Bronze
- Moc: 500W
- Modularne okablowanie: Nie
- Średnica wentylatora: 120 mm
- Standard/Format: ATX
- Zobacz pełną specyfikację
Moc 500W
Moc zasilacza to niezwykle istotny parametr, który oznacza ilość energii, jaką można dostarczyć do podzespołów komputera. Mniej zaawansowane sprzęty, których głównym przeznaczeniem jest praca biurowa, najczęściej mogą być zasilane przez moc 500W. Należy jednak dokładnie to sprawdzić. Wystarczy zsumować zapotrzebowanie na energię wszystkich komponentów. Prostym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kalkulatora, który bez trudu znajdziemy w internecie. Wybór odpowiedniego zasilacza ma duży wpływ na bezpieczną pracę komputera.
80 Plus Bronze
Nie ulega wątpliwości, że certyfikowany zasilacz to doskonały wybór. Dzięki temu możemy mieć pewność, z jaką wydajnością pracuje nasz sprzęt. Wszystko dzięki sprawności określonej przy danym obciążeniu. Certyfikat 80 Plus Bronze oznacza sprawność na poziomie minimum 85% przy 50% obciążenia i minimum 82% sprawności przy 20% i 100% obciążenia. To wyniki, które prezentują się bardzo dobrze. Budując konfigurację komputerową, warto pamiętać o certyfikowanym zasilaczu. To z pewnością zmniejszy ryzyko awarii.
Brak modularnego okablowania
W tego typu zasilaczach użytkownicy nie mają możliwości odłączenia przewodów, które nie będą wykorzystywane przy pracy komputera. Wybierając ten typ zasilacza, należy pamiętać o odpowiedniej obudowie, która pozwoli na umiejętne rozmieszczenie okablowania, aby uniknąć efektu plątaniny. Jednak dużo większy porządek zapewni zasilacz modularny, w którym zbędne kable można łatwo zdemontować. Wybór zależy oczywiście od osobistych preferencji użytkownika. Nadal wiele zasilaczy na rynku nie oferuje modularnego okablowania.
ATX
To najbardziej uniwersalny i najczęściej spotykany standard zasilaczy komputerowych. Znalazł szerokie zastosowanie. Sprawdzi się zarówno przy prostszych konfiguracjach przeznaczonych do pracy biurowej, jak i urządzeniach dla graczy. Wysokość i szerokość tego typu zasilaczy została określona w standardzie. Jednak długość zależna jest od mocy urządzenia i wzrasta proporcjonalnie. To istotna kwestia przy doborze odpowiedniej obudowy, która powinna być przystosowana do rozmiarów zasilacza.
Aktywne chłodzenie
Chłodzenie aktywne jest bardzo wydajne i doskonale dba o odpowiednią pracę komputera. Ponadto stanowi obecnie standard. Jego wadą jest nieco głośniejsza praca. Delikatny hałas można zredukować, instalując wentylatory o większej średnicy. Taki rozmiar sprawi, że będzie obracał się wolniej. Warto również poszukać na rynku urządzeń, wyposażonych w wentylatory, których prędkość obrotu dostosowana jest do temperatury urządzenia. Im temperatura wzrasta, tym szybszy jest obrót.
SCP
Zasilacz odpowiada za dostarczenie energii do podzespołów komputera. W sieci energetycznej dochodzi do wahań parametrów napięcia. SCP (Short Circuit Protection) to zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Zostaje aktywowane, gdy w obwodzie wystąpi opór poniżej 0,1 Ω. To zabezpieczenie spotkamy we wszystkich nowych, jak również starszych zasilaczach. Gdy tylko zwarcie zostanie wykryte, zasilacz natychmiast będzie odłączony. Dzięki temu możemy być spokojni o komponenty naszego komputera.
OPP
OPP (Over Power Protection) zabezpiecza przed przeciążeniem cały zasilacz, nie ograniczając się do pojedynczych linii. Dokładnie to samo zabezpieczenie, które można spotkać pod inną nazwą to OLP – Over Load Protection. W obydwu przypadkach zasilanie zostanie wyłączone, gdy pobierana moc przekroczy wartość mocy całkowitej zasilacza.
OVP
OVP (Over Voltage Protection) stanowi zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym. Zostaje aktywowane w momencie, gdy napięcie jest wyższe o 15%, względem wartości nominalnej. Zabezpieczenie działa na każdej linii wyjściowej zasilacza i wymagane jest przez normę ATX12V. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko awarii zasilanych podzespołów.
OLP
OLP (Over Load Protection) chroni cały zasilacz przed przeciążeniem, nie ograniczając protekcji do pojedynczych linii. Jeżeli pobierana moc przekroczy wartość całkowitą, zasilanie zostanie natychmiast odłączone. W identyczny sposób działa zabezpieczenie, które możemy spotkać pod inną nazwą – OPP (Over Power Protection).
Układ PFC aktywny
Układ PFC pozwala na korekcję współczynnika mocy, aby zminimalizować straty w liniach przesyłowych. Układy aktywne dostosowują się do warunków, jakie panują w danej sieci. To bezpośrednio wpływa na możliwość osiągnięcia wysokiej wydajności zasilacza. Zakres współczynnika mocy wynosi od 0.9 do 0.99. Nie jest to parametr, który w znaczny sposób wpłynąłby na komfort użytkowania komputera. Stanowi jednak bardziej ekologiczne rozwiązanie, co dla wielu klientów może mieć istotne znaczenie.
- Certyfikat sprawności 80 Plus Bronze
- Moc 500W
- Modularne okablowanie Nie
- Średnica wentylatora 120 mm
- Standard/Format ATX
Nie mam z nim żadnego problemu, a pracuje on z:
Intel Core i5K SB
AsRock p67 PRO3
RAM 2x2 Corsair
ATI Radeon 5750 1GB.
Dysk 160GB
- ZALETY:
- + Moc.
- + Solidność.
- + Cena.
- WADY:
- - Może brak kabla zasilającego no ale to wersja OEM.
- ZALETY:
- + W moim przypadku pasował wymiarowo i mocowanie 1:1 za starą 300-tkę. Dużo kabelków dla różnych standardów. Bardzo cichy.
- WADY:
- - Nie mam uwag, zobaczymy później. Niekrórzy narzekają na brak odłączanych kabelków. Ale dla mnie to nie jest minus - więcej elementów rozłącznych to więcej problemów.
- ZALETY:
- + sprawność 80+ bronze
- + bardzo cichy
- + kable długie możliwy montaż na spodzie obudowy
- + dwie wtyczki PCI-E
- WADY:
- -na razie brak
- ZALETY:
- + cichy,
- + duża ilość kabli
- + łatwość w montażu,
- + nieawaryjny
- WADY:
- - nie pojawiły się jakiekolwiek mankamenty
- ZALETY:
- + Trudno określić.
- WADY:
- - Brak przewodu zasilającego.
- ZALETY:
- + Nie znam się na tym,ale na razie bez zarzutu.
- WADY:
- - Nie znam się na tym,ale na razie bez zarzutu.
- ZALETY:
- + cena/jakość
- + wytrzymałość
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- + Jw
- WADY:
- - Brak
- ZALETY:
- + cichy, wystarczający do mojego zestawu :), cena
- WADY:
- - brak modułowych kabli, ale ciężko wymagać w tej cenie
- ZALETY:
- + Cichy,tani
- WADY:
- - nie zauważyłem
- ZALETY:
- + Moc, brak dotychczas jakichkolwiek problemów.
- WADY:
- - Brak
- ZALETY:
- + Wydajny i jeszcze się nie zepsuł, a mam go około 4-5 lat
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- + Cichy i wydajny
- WADY:
- - Nie zauwazylem
- ZALETY:
- + spełnia swoje zadanie
- WADY:
- - brak
- ZALETY:
- +
- WADY:
- -
Czasami gdy włączam listwę zasilającą to światełka na klawiaturze migają (co 3 sekundy) i komputer nie chciał się uruchomić więc trzeba było podłączyć kabelki od nowa. Teraz występuje to bardzo bardzo rzadko.
Sprzęt:
-C2D E4600 2.4Ghz @ 3.0Ghz
-HD5750
-Gigabyte G31-S2L F9
-Kingston 2048MB@667MHz
-Seagate ST3250310AS 250GB
- ZALETY:
- + Moc
- + Tani
- + Kable można łatwo upchnąć do wnęk na napędy
- + Cichy
- WADY:
- -brak kabla i pudełka (wersja OEM)
- -problemy na początku
- ZALETY:
- + CICHY, WYDAJNY
- WADY:
- - KABLE MOGŁYBY BYĆ CHOĆ TROSZKĘ DŁUŻSZE
Market
Morele MAX to gwarancja darmowej dostawy od , możliwości zwrotu zakupów nawet do 30 dni oraz bezpłatnego zwrotu do Paczkomatów 24/7 i Punktów DPD Pickup.
Aktywuj pakiet już dzisiaj i zacznij oszczędzać!
Sprawdź, co zyskasz dla tego zakupu